homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D-15


#267 2009-11-30 15:47:42

rh
Hero member
Inregistrat: 2007-01-11
Mesaje: 2327

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

Crssy85 a scris:

Rh, nu mi-a zis nimeni ca nu tb sa pap, acum va "aud" pe voi pt prima oara; oricum eu nu am stiut cand urma sa nasc, deci nu prea aveam cum sa nu mananc...; si eu eram stresata, tot asteptam momentul......, dar mancarea tot a intrat lol; tu ai facut ceza? Sau cum ai stiut ziua in care nu trebuia sa mananci?

eu eram programata la ceza pt 5 decembrie, dar Ema n-o mai avut rabdare si o vrut afara in 4 big_smile in noaptea de 3 spre 4 decembrie mi-o dat semne intruna, m-o durut burta super ciudat, iar la 5 fara un sfert dimineata am pierdut dopul gelatinos, apoi am intrat in travaliu, apoi am nascut smile oricum ma durea prea tare burta si eram prea emotionata si ocupata cu cronometratu contractiilor ca sa ma gdesc si la mincare big_smile dar stiam de la dr meu, ca in ziua operatiei nu am voie sa maninc sau sa beau apa...probabil ca la nasterea naturala ii altfel big_smile oricum bine am facut ca nu am mincat, pt ca mie nu mi-o prins bine epidurala..desi nu simtisem cind m-o taiat, in momentul in care dr o vrut s-o scoata pe Ema afara, am simtit o durere sfisietoare, daca nu eram legata de masa aia, probabil ca pe tavan ajungeam...asa ca m-or adormit, deci un fel de anestezie generala, iar la asta generala chiar ca nu ai voie sa fi mincat inainte, in orice fel de operatie din cite stiu eu smile

Offline

 



#268 2009-11-30 15:54:08

annabel
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2007-01-15
Mesaje: 36351

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

puss soleil
katami poate retii apa.asa se mai lauda vedetele care dau repede zeci de kg jos dupa nastere"eram umflata.dar de fapt retinusem apa"

Offline

 

#269 2009-11-30 16:09:34

Crssy85
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 4934
Site

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

Rh, dr nu mi-a zis nik.. da' bine ca am mancat si am baut o galeata de apa big_smile, ca altfel lesinam pe acolo lol ; oricum, epidurala si-a facut efectul in 5 min majoreta ; auzi, dar cred ca e o confuzie aici.. pai la nasterea naturala ai nevoie de muuuuulta apa in timpul travaliului.. asta sigur mi-a zis dr; pai am baut in 3 ore 1 litru si tot aveam atze pe la gura... ( scz, dar asa era.. big_smile )

Anne

1. Am burtica, cica se va retrage, o sa pun poze, nu ma jenez ( spre deosebire de tine, care nu vrei sa te arati tongue )
2. Nu prea mananc paine, merg pe lactate.. nush, nu fac nik deosebit.
3. La ce fel de lucrusoare te referi? Tot ce i-am luat pana acum? Dak da, o sa pun lista mai tz, acum fug la piatza big_smile


Fericita mamica de
Davidutz, din 19.11.2009
                si
Cezarel, din 29.10.2011

Offline

 

#270 2009-11-30 17:35:17

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

annabel, nush... sa va spun ca am sarit iar de la 11 kile la 13 fara sa vad pe cantar 12? grater

la nastere normala e chiar indicat sa mananci... pai tre sa ai energie sa impingi, nu sa pici anemica pe acolo. eu daca ma loveste stressul voi manca de voi rupe inainte big_smile ca asa reactionez tongue


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#271 2009-11-30 19:44:20

witty_ina
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-09-11
Mesaje: 1407

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

Am si eu dileme pt "mamici": bebelusii au un program in ultimele luni inainte sa vina (se misca la anumite intervale, dorm noaptea etc). Vroiam sa stiu daca isi pastreaza programul cat de cat si dupa ce vin? La mine bebe doarme de la 23-24 pana pe la 5 apoi are reprize ziua si tare m-as bucura sa-si pastreze programul.

Cum e cu baiata si buricul?

Ati facut ceva pt lactatie inainte? Ati baut ceaiuri de anason inainte?


28.01.2010: Luca e in sfarsit la mami si tati in brate
[img]http://tickers.TickerFactory.com/ezt/t/wXDT31D/weight.png[/img]

Offline

 

 Publicitate


loading...

#272 2009-11-30 19:54:01

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

si eu am aceleasi dileme (mai putin cu baia si buricul, acolo pur si simplu nu-l bagi de tot in apa si curati buricul separat cu ser fiziologic si il ungi cu baneocin dupa-aia)

cat despre programul lui bebe... eu nu stiu cum va dati voi seama daca al vostru doarme sau nu noaptea... ca doar dormiti VOI. si eu tind sa zic ca al meu doarme de rupe toata noaptea... dar, de fapt, n-am de unde sa fiu asa sigura, pt ca dorm EU neintoarsa.... ce-o face el acolo n-am de unde sti big_smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#273 2009-11-30 20:06:37

witty_ina
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-09-11
Mesaje: 1407

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

Cu buricul intrebam pt ca nu stiu cand ii cade. Am vazut in pozele cu David ca era bagat in apa de bunica.

In privinta somnului de noapte al bebelusului, imi dau seama pt ca am inceput sa am insomnii (si chiar daca nu as avea, uneori da niste suturi de zici ca ise prin piele) sau sotul meu mai doarme cu mana pe burtica si cand simte miscarea se mai trezeste (nah... barbatii privesc ca si cum ar fi ceva ciudat) ... tresare.

Burtici, voi ce cosmetice folosti pt stapani? Eu am tot auzit laude despre Mustela. In plus, masaj ii faceti lui bebe inca din primele zile?


28.01.2010: Luca e in sfarsit la mami si tati in brate
[img]http://tickers.TickerFactory.com/ezt/t/wXDT31D/weight.png[/img]

Offline

 

#274 2009-11-30 20:15:23

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

eu nu simt nik toata noaptea... dorm f profund de felul meu. iar sotzul e si el in lumea viselor... nu ne-am obisnuit inca sa-l supraveghem pe bebe chicot

noi vom merge pe ulei de masline incalzit usooor de tot si atat. pt fundulet melkfett, doar daca nu merge ne dam pe clasicul bepanthene.

am citit compusii la cosmeticele pt bebei si sunt la fel de pline de rahaturi ca si astea pt adulti, asa ca... m-am lamurit. si costa si preturi astronomice. deocamdata am luat un sapun de la sanosan si atat... tre sa ginesc si un sampon cat de cat mai lipsit de parabeni si altele asemenea....

iar masaj ii voi face dupa fiecare baie, da, de la inceput


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#275 2009-11-30 20:21:57

rh
Hero member
Inregistrat: 2007-01-11
Mesaje: 2327

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

de ex Emei i-o cazut buricul pe la 2 saptamini. pina atunci bineinteles ca i-am facut baita, dar fara sa o ud in zona buricului pe care l-am curatat cam cum o mentionat katami. cit despre programul din burtica al bebelui care ar fi acelasi cu al bebelui afara din burtica big_smile nu stiu ce sa zic...Ema avea reprize de box in burtica dese, ft dese, mai ales in ultimele luni, si ziua, si noaptea....dupa ce s-o nascut, doar primele vreo 5-6 saptamini or fost mai grele in ceea ce priveste somnul. bebele trebuie invatat cind ii noapte si cind ii zi, chestie pe care n-are cum s-o stie cind ii in burtica de ex smile deci, cred eu ca tine de fapt de cum ii faci tu, ca mama, programul. noaptea, si cind mergi sa-i dai sa pape, sa nu aprinzi lumina direct in camera, ci una intr-o camera alaturata celei in care doarme. daca stati intr-o garsoniera de ex, aprinzi lumina de pe hol sau de la baie, ca sa fie asa un fel de semi intuneric. si sa nu credeti ca trebuie sa ii lasati o veioza aprinsa in camera, ca ei nu stiu ce-i aia frica de intuneric cum cred unele mamici  tongue

masaj i-am facut in primele luni inainte de fiecare baita. mai ales la picioare, ca sa-i fie drepte, cum m-o invatat dr ei smile si am spalat-o cu produse de la avene in primele luni, cind avea pielea super sensibila. ea o si suferit vreo 2 saptamini de dermatita atopica si nu am putut folosi altceva....mai apoi am trecut la astea ieftine din supermarket, bubchen mai ales, ca-s fara parabeni  tongue

daca mai aveti intrebari, bagati smile

Ultima oara a fost editat de rh (2009-11-30 20:27:00)

Offline

 

#276 2009-11-30 20:29:50

witty_ina
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-09-11
Mesaje: 1407

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

RH, multumim pt raspunsuri.Sa stii ca intrebari.. mai am

1. Ai facut ceva pt stimularea lactatiei inainte sa vina bebe? Ai baut ceai de anason sau ai luat ceva vitamine?
2. In ultimele luni ti-ai suplimentat fierul?
3.Cum e cu taiatul unghiutele la bebe? Ce fel de instrumente folosesti?
4. La somn, ii pui o pernuta? Doarme pe diferite parti? Cat se misca in/din pozitia in care il adormi?


Ma mai gandesc, ma consult cu sotul... si mai torn niste intrebari

ps. Tu ai nascut normal sau prin cezariana?


28.01.2010: Luca e in sfarsit la mami si tati in brate
[img]http://tickers.TickerFactory.com/ezt/t/wXDT31D/weight.png[/img]

Offline

 

#277 2009-11-30 20:40:18

rh
Hero member
Inregistrat: 2007-01-11
Mesaje: 2327

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

witty_ina a scris:

RH, multumim pt raspunsuri.Sa stii ca intrebari.. mai am

1. Ai facut ceva pt stimularea lactatiei inainte sa vina bebe? Ai baut ceai de anason sau ai luat ceva vitamine?
2. In ultimele luni ti-ai suplimentat fierul?
3.Cum e cu taiatul unghiutele la bebe? Ce fel de instrumente folosesti?
4. La somn, ii pui o pernuta? Doarme pe diferite parti? Cat se misca in/din pozitia in care il adormi?


Ma mai gandesc, ma consult cu sotul... si mai torn niste intrebari

ps. Tu ai nascut normal sau prin cezariana?

cu placere, imi pare bine sa va pot ajuta cumva smile
1. Am baut ceai pt stimularea lactatiei (chiar asa se numeste, se gaseste la farmacie) chiar inainte cu citeva zile de a naste.
2. Am luat fier doar vreo 2 saptamini in toata sarcina  trebuia sa iau vreo 30 de zile parca, dar mi-o facut mai mult rau. Adica greata mi s-o intensificat, eu oricum avind deja probleme de genu asta, asadar, cu acordul medicului, am renuntat smile
3. Si eu am avut probleme cu taierea unghiilor bebelinei. Imi era o frica....Eu de la inceput m-am obisnuit sa folosesc unghiera si nu forfecuta. Mi s-o parut mai comod.
4. Nu i-am pus si nu-i voi pune perna sub cap, trebuie sa doarma pe saltea cit mai dreapta si cit mai tare, pt binele coloanei smile
Ema niciodata nu o fost fana de dormit pe burta. In primele luni dormea numai pe spate, ii mutam eu capul de pe o parte pe alta big_smile De cind o inceput sa se miste mai mult, prefera sa doarma pe o parte mai des decit pe spate, dar, niciodata, pe burta smile La inceput nu se misca aproape delloc din pozitia pe care-l adormi. Incet, incet, Ema o inceput dupa primele saptamini sa se roteasca, de o gaseam rotita cu 180 de grade fata de cum o lasasem smile Dupa ce va sta in fundulet, il/o vei gasi dormind si asa, in fundulet smile Am citit despre copii care erau atit de incintati ca stiau sa stea in picioare, incit parintii i-or gasind dormind, asa, in picioare, sprijiniti de marginea patului...deci....oameni si oameni si bebeii astia  chicot

ps: am nascut prin cezariana smile

Offline

 

#278 2009-11-30 20:46:21

witty_ina
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-09-11
Mesaje: 1407

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

Aici te-am prins la inghesuiala  big_smile . Si eu vreau neaparat sa nasc in acelasi mod asa ca ... ma o gramada de intrebari daca nu te superi pe mine:
- ai vazut/primit bebelina in brate in timp ce erai inca in operatie?
- la cat timp a venit colostrul si laptele?
- cum a fost cu desfundarea canalelor?
- cat a durat recuperarea? Te-ai descurcat acasa cu bebe? (Eu sunt singura cu sotul meu - care va fi la servici -  si ma tot preocupa faptul ca nu voi putea sa am grija de bebe asa cum trebuie pana ma recuperez)

Mii de multumiri pt timpul acordat  par  puss


28.01.2010: Luca e in sfarsit la mami si tati in brate
[img]http://tickers.TickerFactory.com/ezt/t/wXDT31D/weight.png[/img]

Offline

 

#279 2009-11-30 20:54:58

SoareleMeu
Hero member
Inregistrat: 2007-11-16
Mesaje: 2284

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

eu nu am curatat cu nimic buricul si baia i-am facut normal evitand pe cat posibil buricul.
i-a cazut pe la 4 saptamani...are carne buna lol
taiatul unghiilor; i-am taiat mereu cu unghera.. dar de la spital mi-au spus sa astept 2 saptamani pana sa i le tai... se nascuse cu niste unghii mari si ascutite...lucioase si frumoase.. L-am ferit sa se zgarie cu manusi sau sosete pt ca si le scotea din maini..
Programul a fost si a ramas acelasi...noaptea super activ ...ziua sforaia.
Mi-a luat 3 luni sa ii fac un program normal de somn.
M-am descurcat super singura...desi nu m-ar fi deranjat sa am ajutoare...dar am vrut totul sa fie facut asa cum vreau eu fara sa se bage cineva smile
Laptele a venit in a 3-a zi iar bebelusul mi le-a desfundat fara grija... Tragea din san ca un leutz

Ultima oara a fost editat de SoareleMeu (2009-11-30 20:59:25)

Offline

 

#280 2009-11-30 21:12:14

witty_ina
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-09-11
Mesaje: 1407

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

soareleMeu, ai nascut normal sau prin cezariana?


28.01.2010: Luca e in sfarsit la mami si tati in brate
[img]http://tickers.TickerFactory.com/ezt/t/wXDT31D/weight.png[/img]

Offline

 

#281 2009-11-30 21:43:55

SoareleMeu
Hero member
Inregistrat: 2007-11-16
Mesaje: 2284

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

cezariana de urgenta.
Am vrut sa nasc normal dar nu s-a putut.
Am uitat sa specific ca am experienta cu copiii de aceea am vrut numai eu sa am grija de el...si eram putin paranoica.  dar cu siguranta cel mai bine este sa aveti un ajutor...daca nu spalatul,calcatul,datul cu aspiratorul,etc ar fi bine sa uitati ca exista lol
unghiile de la mana se taie rotunjit, cele de la picioare se taie drept..ca sa nu existe riscul sa creasca in carne..

Ultima oara a fost editat de SoareleMeu (2009-11-30 21:56:47)

Offline

 

#282 2009-11-30 22:12:08

Crssy85
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 4934
Site

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

Witty, al meu nu avea un program anume in burtica... dar acum pot spune ca noaptea doarme de rupe, iar ziua plange de-l stiu toti vecinii big_smile;

Colostru eu am avut 4 zile, in a 5-a a venit laptele; pt lactatie am baut Galactogil; l-am intrerupt pt ca aveam debit enorm big_smile ; acum beau anason si chimen, dar am auzit ca astea-s calmante, nu pt lactatie.

In maternitate ne-au zis sa facem baitza normal, sa nu bagam buricul in seama; lui David i-a cazut dupa 6 zile parca; ii face buni baie normal, fara sa evite zona buricului, iar dupa il sterg cu Betadina, cu batz de urechi.

Baie+masaj in fiecare seara.


Fericita mamica de
Davidutz, din 19.11.2009
                si
Cezarel, din 29.10.2011

Offline

 

#283 2009-11-30 22:12:11

rh
Hero member
Inregistrat: 2007-01-11
Mesaje: 2327

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

witty_ina a scris:

Aici te-am prins la inghesuiala  big_smile . Si eu vreau neaparat sa nasc in acelasi mod asa ca ... ma o gramada de intrebari daca nu te superi pe mine:
- ai vazut/primit bebelina in brate in timp ce erai inca in operatie?
- la cat timp a venit colostrul si laptele?
- cum a fost cu desfundarea canalelor?
- cat a durat recuperarea? Te-ai descurcat acasa cu bebe? (Eu sunt singura cu sotul meu - care va fi la servici -  si ma tot preocupa faptul ca nu voi putea sa am grija de bebe asa cum trebuie pana ma recuperez)

Mii de multumiri pt timpul acordat  par  puss

- nu am vazut/primit bebelina in timp ce eram inca in operatie pt simplu motiv ca mie epidurala mi-o tinut doar pin s-o scoata pe bebelina afara. asa ca atunci m-or adormit si am vazut-o chiar la vreo 5 minute dupa ce m-or dus in salon.
- laptele o venit chiar de la inceput, am avut norocul sa mi-o aduca super repede in salon si am avut bafta de o bebelina mincacioasa care mi-o si desfundat canalele, ca sugea de rupea si ma durea pina-n creier smile
-recuperarea o trebuit sa dureze super putin. si eu am fost doar cu sotul meu care lucreaza de dimineata pina seara, dar, in primele saptamini o sta cu noi acasa, fiind si Craciunul si revelu atunci...vei putea avea grija de bebe, pt ca nu vei avea incotro oricum smile Mie ce putin mi se pare canprimele luni sint cele mai usoare, bebele doarme mult, nu trebuie depus atita efort fizic...  tongue

Cu multa placere smile Cind mai vad intrebari, la care stiu sa raspuns, nu ezit s-o fac wink

Ultima oara a fost editat de rh (2009-11-30 22:30:10)

Offline

 

#284 2009-12-01 07:58:34

Crssy85
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-11-09
Mesaje: 4934
Site

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

Aoleo, rh, primele luni sunt cele mai usoare?? Nici nu vreau sa ma gandesc ce m-asteapta rotfl


Fericita mamica de
Davidutz, din 19.11.2009
                si
Cezarel, din 29.10.2011

Offline

 

#285 2009-12-01 12:39:09

rozik
Full member
Inregistrat: 2006-08-31
Mesaje: 908

Re: experienta nasterii - intrebari pentru "patite" :D

rotfl2 ,Crssy,e o vorba:"copil mic-griji mici,copil mare-griji mari"


Nu exista decat un singur copil perfect pe lumea asta si fiecare mama il are!
Hotararea de a avea un copil e cea mai importanta.Este ca si cum ai decide ca inima ta sa fie pentru totdeauna in afara corpului.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.